2017-18 Winter Sports Broadcast Schedule

This schedule is subject to change




 

Date

Sport

Time

Matchup

Location

Station

Thursday, Jan. 11

GB
BB

6:00
7:30

MACA vs. WCA
MACA vs. WCA

Barrett
Barrett

KMRS
KMRS

Saturday, Jan. 13

WR
GB
BB

4:00
2:45
4:15

Minnewaska Tournament
RCW vs. Hancock
RCW vs. Hancock

Glenwood
Minneapolis
Minneapolis

KKOK
KMRS
KMRS

Tuesday, Jan. 16

WR
BB

5:00
7:30

Wheaton Triangular
B-E vs. Ashby

Wheaton
Ashby

KMRS
KKOK

Thursday, Jan. 18

WR
GB

6:00
7:30

Morris Triangular
MACA vs. BOLD

Morris
Olivia

KKOK
KMRS

Friday, Jan. 19

WR
7:30

4:00
7:30

Kerkhoven Dual Tournament
Parkers Prairie vs. B-E

Kerkhoven
Evansville

KKOK
KKOK

Saturday, Jan. 20

GH
BH

1:00
3:00

Windom vs. MBA
Windom vs. MBA

Benson
Benson

KMRS
KMRS

Monday, Jan. 22

GB

7:30

Dawson-Boyd vs. Hancock

Hancock

KMRS

Tuesday, Jan. 23

GB

7:30

Rothsay vs. B-E

Evansville

KKOK

Thursday, Jan. 25

GB

7:30

WHN vs. CGB

Graceville

KKOK

Friday, Jan. 26

BB

7:30

Hillcrest vs. B-E

Evansville

KKOK

Saturday, Jan. 27

WR

4:00

West Central Conf. Tournament

Barrett

KKOK

Monday, Jan. 29

BB

7:30

Rothsay vs. B-E

Evansville

KKOK

Tuesday, Jan. 30

WR
BB

5:00
7:30

NL-S Triangular
Henning vs. WCA

New London
Barrett

KKOK
KMRS

Thursday, Feb. 1

WR
BB

5:00
7:30

BBE Triangular
Montevideo vs. MACA

Belgrade
Morris

KKOK
KMRS

Friday, Feb. 2

BB

7:30

Minnewaska vs. MACA

Morris

KKOK

Saturday, Feb. 3

GH
BH

1:00
3:00

Worthington vs. MBA
Worthington vs. MBA

Benson
Benson

KMRS
KMRS

Monday, Feb. 5

GB

7:30

B-E vs. Underwood

Underwood

KKOK

Tuesday, Feb. 6

BB

7:30

Ashby vs. Hancock

Hancock

KMRS

Thursday, Feb. 8

WR
GH

7:00
TBA

Border West vs. MAHACA
Sec. 6A Playoffs

Morris
TBA

KKOK
KMRS

Friday, Feb. 9

GB

7:30

MACA vs. Minnewaska

Glenwood

KKOK

Saturday, Feb. 10

WR
GB
GB
GB
GB

4:00
11:00
12:30
5:00
7:30

Morris Tournament
Underwood vs. Hancock
CGB vs. Hillcrest
WHN vs. Canby
WCA vs. Battle Lake

Morris
Morris
Morris
Morris
Morris

KKOK
KMRS
KMRS
KMRS
KMRS

Monday, Feb. 12

GB

7:30

Sisseton vs. MACA

Morris

KMRS

Tuesday, Feb. 13

WR
BH

TBA
7:00

Sec. 5A/6A Team Sections
MBA vs. Breckenridge

TBA
Wahpeton

KKOK
KMRS

Thursday, Feb. 15

WR
BH

TBA
BH

Sec. 3AA Team Sections
Marshall vs. MBA

TBA
Morris

KKOK
KMRS

Friday, Feb. 16

WR
BB

TBA
7:30

Sec. 5A/6A Final Four
MACA vs. Sauk Centre

Bertha/BBE
Sauk Centre

KKOK
KMRS

Saturday, Feb. 17

WR
BH

TBA
TBA

Sec. 3AA Final Four
Sec. 6A Playoffs

TBA
TBA

KKOK
KMRS

Monday, Feb. 19

BB

7:30

MACA vs. Sisseton

Sisseton

KMRS

Tuesday, Feb. 20

BB

7:30

Hancock vs. B-E

Evansville

KKOK

Thursday, Feb. 22

GB

7:30

B-E vs. Hancock

 

 

Friday, Feb. 23

WR
BB

TBA
7:30

Sec. 5A/6A/3AA Individual
Battle Lake vs. CGB

TBA
Graceville

KKOK
KMRS

Saturday, Feb. 24

WR
GB

TBA
TBA

Sec. 5A/6A/3AA Individual
Sec. 3AA Playoffs

TBA
TBA

KKOK
 

Monday, Feb. 26

GB

TBA

Sec. 6A Playoffs

 

 

Tuesday, Feb. 27

BB

7:30

WCA vs. WHN

Wheaton

KKOK

Thursday, Mar. 1

WR

TBA

State Tournament

St. Paul

KKOK

Friday, Mar. 2

WR
BB

TBA
7:30

State Tournament
Parkers Prairie vs. WCA

St. Paul
Barrett

KKOK
KMRS

Saturday, Mar. 3

WR

TBA

State Tournament

St. Paul

KKOK