Prep Results: Storm, Tigers On Wrong End Of Lopsided Losses 05 Dec 17

Brett Miller, KMRS/KKOK Sports Director

GIRLS BASKETBALL
Sauk Centre 73, Morris Area/Chokio-Alberta 42
MORRIS – Sauk Centre showed why they’re the top-ranked team in class 2A girls basketball with a 73-42 win over Morris Area/Chokio-Alberta on Tuesday.
The Tigers kept the game close throughout the first half with their inside/outside combo of Malory Anderson and Maddie Carrington who combined for 22 of their 29 points.
In the second half the Mainstreeters’ suffocating press defense caused all sort of problems for the Tigers, who turned got only got 12 shots off compared to the Mainstreeters 28. The Tigers turned the ball over 24 times which led to numerous transition buckets for Sauk Centre who improve to 4-0.
Tori Peschel led the Streeters with 25 points and Kelsey Peschel added 14.
Anderson led the Tigers 19 points and nine rebounds, Carrington hit four threes and finished with 14, four rebounds and three steals as the Tigers fall to 3-1.

Wheaton/Herman-Norcross 66, Richland 30
RICHLAND – Wheaton/Herman-Norcross held Richland to just two points in the first and fourth quarter on their way to another dominant win, this time 66-30 on Tuesday.
Emma Schmidt narrowly missed a triple-double with 23 points, 10 rebounds and eight steals while Briona Edwards added 13. Isabelle Schmidt, Maycee Tolifson, and Anna Rinke scored six each as the Warriors improve to 3-0.

Brandon-Evansville 48, Hillcrest Lutheran 38
EVANSVILLE – Brandon-Evansville grinded out a victory over Hillcrest 48-38 on Tuesday night in Evansville.
Sara Jacobson scored 12 to lead the Chargers who dealt with tough defensive pressure from the Comets all night, but in return played shutdown defense of their own. Six different Chargers recorded at least one steal and they improve to 2-2.
It was the season opener for the Comets who are 0-1.

West Central Area 58, Underwood 48
BARRETT – West Central Area survived an aggressive attacking style defense by Underwood for 58-48 win on Tuesday.
Lexi Bright led the way for the Knights with 22 points, five rebounds and six steals. Brianna Kreft had eight points with 14 rebounds, and Ella Van Kempen pulled down 10 boards with six points as the Knights improve to 3-1. The Rockets are now 1-1.

Clinton-Graceville-Beardsley 52, Hankinson 27
Melrose 55, Atwater-Cosmos-Grove City 50
Minnewaska Area 55, Benson 44

BOYS BASKETBALL
Minnewaska 68, New London-Spicer 56
GLENWOOD – Minnewaska had three players score in double-figures on their way to a 68-56 win over New London-Spicer on Tuesday.
Matt Gruber led with 17 points, Garrett Jensen had 15, and Jackson Johnsrud added 14 as the Lakers improve to 2-0.
Brandon Adelman had 19 for the Wildcats and Ander Arnold finished with 11 as they fall to 1-1.

Sauk Centre 43, Belgrade-Brooten-Elrosa 37
BOLD 75, Yellow Medicine East 51
Ortonville 69, Lac qui Parle Valley 64 / 2OT

BOYS HOCKEY
Wadena-Deer Creek 8, Morris/Benson Area 1
MORRIS – Wadena-Deer Creek scored three goals in a eight minute span during the first period on their way to an 8-1 win over Morris/Benson Area.
The Wolverines added three more in the second for a 6-0 lead before Zach Bruns lit the lamp for the Storm.
Preston Warren had five points for the Wolverines with a goal and four assists. He was one of five Wolverines with multi-point performance. Max Phillips had two goals and an assist and goalie Noah Stevens stopped 12 shots as Wadena-Deer Creek moves to 3-0 on the season.
For Bruns it was his third goal of the year, Chase Engebretson made 40 saves as the Storm fall to 0-2.

WRESTLING
Battle Lake Triangular
WCA/ABE 68-11 over Pelican Rapids
#106 Anthony Sykora, Win Pin 1:06 WCA/B-E/A 6-0 PR
#113 Jordan Lohse, Win 11-0 WCA/B-E/A10-0 PR
#120 Reubens Swanson, 0-15 WCA/B-E/A 10-5 PR
#126 Kaleb Getz, Win Pin 1:22 WCA/B-E/A 16-5 PR
#132 Kade Olson, Win Pin :40 sec WCA/B-E/A 22-5 PR
#138 Chris Onstad, Win Forfeit WCA/B-E/A 28-5 PR
#145 Bret Duncan, Win Forfeit WCA/B-E/A 34-5 PR
#152 John Barber, Win Pin 4:40 WCA/B-E/A 40-5 PR
#160 Kaden Spindler, Win Pin 1:00 WCA/B-E/A 46-5 PR
#170 Levi Larkin, Win Major 12-5 WCA/B-E/A 50-5 PR
#182 Alex Butcher, PR Pin 2:58 WCA/B-E/A 50-11PR
#190 Wyatt Olson, Win Pin :30 sec WCA/B-E/A 56-11PR
#220 Mason Nibbe, Win Pin :35 sec WCA/B-E/A 62-11PR
HWT Devin Stone, Win Forfeit WCA/B-E/A 68-11PR

WCA/ABE 36-25 over Ottertail Central
#106 Anthony Sykora, 4-5 OTC WCA/B-E/A 0-3 OTC
#113 Jordan Lohse, Win Pin :50 sec WCA/B-E/A 6-3 OTC
#120 Reubens Swanson, OTC Pin WCA/B-E/A 6-9 OTC
#126 Kaleb Getz, Win 10-5 WCA/B-E/A 9-9 OTC
#132 Hunter Hanson,Win 12-10(OT) WCA/B-E/A 12-9 OTC
#138 Chris Onstad, 3-7 OTC WCA/B-E/A 12-12 OTC
#145 Bret Duncan, 0-12 Major OTC WCA/B-E/A 12-16 OTC
#152 John Barber, 2-9 OTC WCA/B-E/A 12-19 OTC
#160 Kaden Spindler, Win Pin 1:17 WCA/B-E/A 18-19 OTC
#170 Alex Butcher, Win Pin 3:04 WCA/B-E/A 24-19 OTC
#182 Levi Larkin, Win 3-1(OT) WCA/B-E/A 27-19 OTC
#190 Wyatt Olson, Win 5-4 WCA/B-E/A 30-19 OTC
#220 Mason Nibbe, Win Pin 5:28 WCA/B-E/A 36-19 OTC
HWT Devin Stone, OTC Pin WCA/B-E/A 36-25 OTC

GYMNASTICS
Fergus Falls 126.225, Morris Area/Chokio-Alberta 109.0
MORRIS – The Morris Area/Chokio-Alberta Tigers gymnastics team hosted Fergus Falls on Tuesday, falling to the Otters 126.225-109.
Highlights from the meet for the Tigers include Callie Snell setting a new personal best on the bars, beam, and in the all-around with a fifth place finish. Olivia Lebrija took first on the floor routine, third on vault and fourth in the all-around.
Katie Giese took fifth on vault and fourth on beam, while Kali Berlinger earned fourth on floor. 

Continue to check back for more game recaps….