Local Scoreboard 2/12/13 13 Feb 13

H.S. BOYS BASKETBALL

Alexandria 72, Morris Area/Chokia-Alberta 50

Ashby 81, Rothsay 43

Battle Lake 88, Parkers Prairie 43

Browerville 61, Swanville 50

Buffalo Lake-Hector-Stewart 56, BOLD 54

Canby 57, Lac qui Parle Valley 49

Eden Valley-Watkins 99, Benson 90, OT

Henning 65, Menahga 57

 Hillcrest Lutheran 45, Underwood 31

Long Prairie-Grey Eagle 53, Eagle Valley 45

MACCRAY 91, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 19

Milbank, S.D. 56, Ortonville 45

Minnewaska 67, Montevideo 57

Osakis 48, Brandon-Evansville 45

Sauk Centre 89, Yellow Medicine East 52

Upsala 76, St. John’s Prep 44

 

H.S. GIRLS BASKETBALL

BOLD 68, Benson 30

Glencoe-Silver Lake 46, New London-Spicer 45

Henning 50, Pillager 35

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 47, Belgrade-Brooten-Elrosa 38

Melrose 55, Minnewaska 51

Milbank, S.D. 50, Ortonville 31

Montevideo 50, Lac qui Parle Valley 35

Sauk Centre 67, Yellow Medicine East 20

Sisseton, S.D. 52, Wheaton/Herman-Norcross 33

Staples-Motley 59, Osakis 42

Underwood 52, West Central 51

 

H.S. BOYS HOCKEY

Little Falls 6, Sartell 0

LSHSPTCUC Bulldogs 5, Marshall/Minneota/T-M-B 2

Northern Lakes 5, Prairie Centre Area 3

Wadena-Deer Creek Wolverines 12, Morris Benson Area Storm 8

 

H.S. GIRLS HOCKEY

1A Section 6

Semifinal

Alexandria 7, Detroit Lakes/Perham 2

Fergus Falls 3, Northern Lakes 1

 

H.S. WRESTLING

2A Section 3

First Round

Fairmont/Martin County West 60, TMB/WWG 10

MAHACA 33, Montevideo 32

Quad County 55, Redwood Valley/Cedar Mountain-Comfrey 12

Worthington/Round Lake Brewster 42, Fulda/Murray County Central 35

Quarterfinal

Adrian Area 64, Fairmont/Martin County West 6

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 43, MAHACA 27

Marshall/Lakeview 43, Quad County 27

Worthington/Round Lake Brewster 34, Luverne 29

1A Section 5

First Round

Howard Lake-Waverly-Winsted 44, Minnewaska 30

Eden Valley/Watkins 33, Browerville 15

Quarterfinal

Paynesville 40, Osakis 31

Atwater-Cosmos-Grove City 70, Howard Lake-Waverly-Winsted 3

Belgrade-Brooten-Elrosa 57, Long Prairie-Grey Eagle 15

Kimball Area 48, Eden Valley-Watkins 29

1A Section 6

First Round

Breckenridge/Campbell-Tintah 45, Wadena-Deer Creek 36

West Central 50, Prairie Valley 29

Quarterfinal

Barnesville 63, Breckenridge/Campbell-Tintah 12

Bertha-Hewitt/Verndale 43, Pelican Rapids 27

Border West 51, West Central 17

New York Mills 41, Ottertail Central 22